Ekonomi

Almanya’nın ikinci büyük bankası kripto saklama hizmetine hazırlanıyor

Investing.com – Almanya’nın ikinci büyük bankası Commerzbank AG, kripto para saklama lisansı alarak kripto hizmetlerine yönelen Avrupalı ​​finans kuruluşları arasına katılmayı planlıyor.

Commerzbank’tan bugün yapılan açıklamada, alınan lisansın kripto varlıklara dayalı dijital varlıklar alanında geniş bir ürün yelpazesi sunmasına olanak tanıyacağı belirtildi.

Bloomberg’in haberine göre Commerzbank, Almanya’da bu lisansı alan ilk kapsamlı Alman bankası oldu. Avrupa Bölgesi’ndeki finans kurumları, kripto varlıklardaki yüksek volatilite ve sektörde kara para aklama gibi risklerin varlığını gerekçe göstererek uzun süre sektörden uzak durmayı tercih etti. Ancak bu yıl Avrupa’daki çeşitli finans kurumlarının kripto alanındaki hizmetlerini genişletmek için sıraya girdiği görülüyor. Kuruluşlar genellikle kripto endüstrisine genişlemelerinin nedeni olarak müşteri talebini gösteriyor.

Bu yaz da benzer gelişmelerin ortasında Societe Generale SA Fransa’da düzenlenen yeni kurallar çerçevesinde kripto lisansı alan ilk kuruluş oldu. Almanya’da faaliyet gösteren bir diğer finans kuruluşu olan DZ Bank AG, kripto varlık saklama hizmetleri sunan platformunu açtığını duyurdu.

Avrupa’da klasik finans kurumlarının kripto alanına olan ilgisi, küresel anlamda bölgedeki en kapsamlı yasa olarak kabul ediliyor. MiCA’nın Onaylandıktan sonra arttığı görülüyor. Kripto varlık sektörüne istikrarlı bir ortam sağlayacağı düşünülen yasa kapsamında bankaların müşterilerine kripto hizmetlerini daha güvenli bir şekilde sunması bekleniyor. Öte yandan Bloomberg’in haberine göre Avrupa Merkez Bankası, kripto faaliyetlerinde hâlâ güvenlik açıklarının bulunduğu yönündeki endişesini paylaştı ve banka, yasa koyuculara bu konuda ilgili kurallarda tespit edilen eksikliklerin giderilmesi çağrısında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sincan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu