Haber

Bakan Kirişci: “3.8 milyar dolarlık ihracat, 25 milyar dolar oldu”

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Bölgesel bir oyuncu, küresel bir oyuncu olmak, sözü dinlenir bir ülke olarak yolumuza devam etmenin şartı tarımdan geçiyor” dedi.

Bakan Kirişci, Yüreğir Kültür Merkezi’nde düzenlenen AK Parti Adana İl Başkanlığı’nın 101’inci İstişare Meclisi Toplantısına katıldı. Bakan Kirişci burada yaptığı konuşmada, “Bölgesel bir oyuncu olmak, global bir oyuncu olmak. Kelamı sohbeti dinlenir bir ülke olarak yolumuza devam etmenin kuralının tarımdan geçiyor. Bunu bu bakanlığın başında olduğum için söylemediğimi bilhassa belirtmek isterim. Besin milletçiliği kavramı bu devirde gündeme geldi. İhracata yasak getirmek o gelişmiş ülkelerin yaptığı bir hareket haline dönüştü ve süratle bu yayılmaya başladı. Çok şükür ne pandemi periyodunda nede savaş devrinde bunları yaşamadık. 495 gemi geçti dün itibariyle bu tahıl koridorundan, 12 milyon ton tahıl ve öbür besin eserleri de gemilerle taşınmış oldu” dedi.

“2023’te 35 milyar dolarlık ihracat hedefliyoruz”

Belirli dönemlerde küçülme olsa da tarım sektörü olarak son 15’inde büyüme gösteren bir dal olduğunu vurgulayan Bakan Kirişci, “19 yılda diğer sektörlerde ihracat ile ithalat arasında ithalat lehine bir durum varken bizim dış ticaret fazlamız, 87 milyar dolar fazlamız var. Biz 2002’de 65 milyon nüfusa sahiptik bu yıl 85 milyon nüfusumuz var. Şuan 50 milyon turist ziyaret ediyor. 3.8 milyar dolarlık ihracat, 25 milyar dolar oldu. 2022’in sonunda 30, 2023’te inşallah bir 35 milyar dolarlık ihracat hedefliyoruz” diye konuştu.

Bakan Kirişci son olarak, “346 milyar liralık bitkisel üretim desteği verdik. Hayvansal üretime 113 milyar lira daha önce 9.9 milyon olan büyük baş hayvan sayısını 17.9 milyon, 32 milyon, 58 milyona ulaştırmış durumdayız. Su ürünleri konusu da çok önemlidir. Sudan enerji, tarımsal sulamada kullanılır. Dolayısıyla su ürünleri konusunda 62 bin tonluk üretim 472 bin tona ulaş durumda su ürünü üretimi” kelamlarına yer verdi. – ADANA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sincan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu