Haber

CHP Genel Başkan Adayı Örsan Öymen: Cumhuriyet laiklik ve demokrasiyle yaşar

CHP Genel Başkan Adayı Örsan Öymen, “Halkın egemen olması ve Cumhuriyetin yaşatılması için laikliğin yanı sıra; yasama, yürütme ve yargı arasında kuvvetler ayrılığı; düşünce, yayın, basın ve örgütlenme özgürlüğü; ekonomik ve sosyal adalet; yüksek eğitim; “Serbest seçimlerin olduğu çok partili sistem de olmalı. Bütün bu koşullar oluştuğunda Cumhuriyet hayal olmaktan çıkıp gerçek bir varlığa dönüşüyor” dedi.

CHP Genel Başkan Adayı ve CHP İlke ve Demokrasi Hareketi Sözcüsü Prof. Dr. Örsan K. Öymen, Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılı münasebetiyle yazılı açıklama yaptı. Öymen’in açıklaması şöyle:

“Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıl dönümünde, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz.

Cumhuriyetin özünde ve temelinde yer alan kuruluş ilkelerini yaşatmak tüm vatandaşların ortak ve tarihi sorumluluğudur. Laiklik Cumhuriyetin özünde ve temelindeki ilkelerden biridir. Laikliğin geçerli olmadığı bir ülkede demokrasi değil teokrasi geçerli olacaktır. Laikliğin olmadığı bir yerde Cumhuriyetin öngördüğü gibi halkın egemenliği değil, din adamlarının, mezheplerin ve cemaatlerin egemenliği sağlanır.

Bunun ötesinde milletin egemen olması ve Cumhuriyetin ayakta kalması için laikliğin yanı sıra; yasama, yürütme ve yargı arasındaki kuvvetler ayrılığı; ifade, yayın, medya ve örgütlenme özgürlüğü; ekonomik ve sosyal adalet; yüksek düzeyde eğitim; Serbest seçimlerin olduğu çok partili bir sistemin de olması gerekiyor. Bütün bu koşullar oluştuğunda Cumhuriyet bir hayal olmaktan çıkıp gerçek bir varlığa dönüşür. Bu bilinçle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Cumhuriyet Bayramını ve 100. yıl dönümünü kutluyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sincan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu