Haber

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: ABD-Avrupa İşbirliği Üçüncü Tarafları Hedef Almamalı

PEKİN, 5 Aralık (Xinhua) — Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD ile Avrupa’nın ortasında işbirliğinin herhangi bir rastgele üçüncü tarafı hedef almaması gerektiğini söyledi.

Mao bu açıklamayı sistematik bir basın toplantısında, ABD-AB Diyaloğu’nun bu ayın başlarında Çin’e odaklanan dördüncü üst düzey toplantısında ortaya çıkan Çin’e yönelik suçlamalarla ilgili yorumu sorulduğunda yaptı.

Buna cevaben Mao, “Çin, ABD ve AB’nin Çin’in iç işlerine müdahalesini ve Çin’e karşı karalamayı kategorik olarak reddediyor” dedi.

Mao, “ABD ve AB, ‘BM Şartı’nın merkezi rolünü korumaya’ odaklanırken, diğer yandan BM Şartı’nın uluslararası anlaşmazlıkların barışçıl çözümü ve müdahale etmeme gibi ilkelerini göz ardı ediyorlar. ülkelerin iç işlerine karışan, hatta Çin’in içişlerine karışan, “İnsan hakları adına Irak ve Suriye gibi egemen ülkelere savaş açan ABD ve bazı Avrupa ülkeleridir.”

Mao, “Ekonomik baskıyı tartışmak isteyen herkes, önce ABD’nin ülkeleri Çinli şirketler tarafından üretilen ekipmanları kullanmayı bırakmaya ve Çin ile işbirliğini durdurmaya alenen zorlamasına bir bakmalıdır.” dedi.

ABD, CHIPS ve Bilim Yasasını çıkardı, Çin’e karşı ekonomik zorbalığında müttefiklerine katıldı, Çin’den ayrılmaya ve Çin’in tedarik zincirlerini kesmeye çalıştı. ABD’nin Enflasyon Düşürme Yasası, Avrupalı ​​şirketleri üretim hatlarını Amerika’ya taşımaya zorluyor. Mao, tüm bunların ekonomik baskıyı tasvir eden örnekler olduğunu söyledi.

Mao, “ABD-AB işbirliği, herhangi bir üçüncü tarafı hedef almamalı, özellikle Çin’i bir sorun haline getirmeye veya çatışmayı körüklemeye çalışmamalıdır.” dedi.

Dünyanın büyük güçleri olarak ABD ve AB’nin dünya istikrarı ve refahı için sorumluluk göstermesi ve daha fazlasını yapması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sincan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu