Ekonomi

Gözler küresel piyasalardaki yoğun veri gündeminde

Cuma günü açıklanan bilgilere göre ABD’de tarım dışı istihdam Ekim’de 263 bin artarak beklentilerin üzerinde artarken, Fed’in bu ayki faiz kararı konusundaki kararsızlığı gelecek haftaya taşındı. Ülkede resesyon sinyali olarak değerlendirilen ABD 10 yıllık tahvil faizi ile 3 aylık hazine bonosu faizi arasındaki fark eksi 72 baz puanla son 22 yılın en yüksek seviyesinde.

Fed’in para piyasalarında fiyatlamalarda önümüzdeki ay faiz oranlarını 50 baz puan artıracağına dair beklenti, tarım dışı istihdam verilerinin ardından yüzde 77’ye geriledi. Powell’ın açıklamalarıyla desteklenen altının ons fiyatı hafta içinde 1.800 doların üzerine çıksa da haftanın son gününde faydalarını kısmen geri verdi ve haftayı yüzde 2,5 artışla 1.798 dolardan kapattı. Brent petrolün varil fiyatı üç haftalık düşüş trendini geçen hafta yüzde 2,2 artışla 85,9 dolara, bakır ise yüzde 2,7 artışla 3,73 dolara çıktı.

Lagarde dinlenecek

Geçtiğimiz hafta Avrupa borsalarında karışık bir seyir gözlenirken, bölgede açıklanan enflasyon bilgileri yavaşlama sinyali verdi. Analistler, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’nin Pazartesi ve Perşembe günkü konuşmalarının Avrupa’da enflasyon verilerinin ardından öneminin arttığını belirterek, bankanın ultra şahin duruşunu değiştirip değiştirmeyeceğine ilişkin sinyallerin aranacağını söyledi. söz konusu Bu hafta Almanya’da sanayi üretimini, Pazartesi günü bölge genelinde hizmetler bölümü için PMI, Salı günü Almanya’da fabrika siparişleri ve Çarşamba günü Euro Bölgesi’nde büyüme takip edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sincan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu