Ekonomi

Gürcistan Merkez Bankası Başkanı 289 milyon dolarlık IMF programını canlandıracak

Gürcistan Merkez Bankası’nın öncü kadın yöneticisi Natia Turnava, bugün, durmuş olan 289 milyon dolarlık Uluslararası Para Fonu (IMF) programını yeniden canlandırma kararlılığını ifade etti. Açıklama uluslararası bir haber röportajı sırasında yapıldı.

IMF programı, düzenleyici bağımsızlığa ve iç yaptırımların uygulanmasına ilişkin endişeler nedeniyle askıya alınmıştı. Turnava’nın bu anlaşmayı yeniden başlatma girişiminin, Gürcistan’ın Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ekonomik artçı şoklarıyla mücadele ettiği bir dönemde kritik önem taşıyan yatırımcı güvenini artırması bekleniyor.

Rusya’nın Ukrayna’ya girişi ticarette önemli bir değişikliğe ve Gürcistan’a büyük bir göçmen akınına yol açtı. Gürcistan 2022’de yaklaşık 2 milyar dolar gelir elde edecek olsa da bu yıl Rusya ile temaslı para transferlerinde ciddi bir düşüş yaşandı.

Turnava, üç yıllık IMF programındaki mevcut gecikmeler nedeniyle Haziran ayında göreve başladı. Selefinin görev süresinin sonunda kabul edilen bir yasa, Georgia Ulusal Bankası’nın özerkliğini tehdit ediyordu. Bu yasa yapısal değişiklikleri zorunlu kıldı ve şu anda Turnava’nın elinde bulunan birinci başkan yardımcısı pozisyonunu yarattı.

Turnava’nın liderliğinde IMF programının yeniden canlandırılması, onun zor zamanlarda Gürcistan ekonomisini güçlendirme konusundaki kararlılığını gösteriyor. Bu atılımın yatırımcılara güven vermesi ve bölgedeki jeopolitik gerilimlerden kaynaklanan mali etkinin azaltılmasına yardımcı olması bekleniyor.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

bucaajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sincan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu