Haber

Hamilelikte Sağlıklı Beslenme ve Kilo Alma İçin Öneriler

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünden Dr. Öğretim Üyesi Derya Yaşar, “Hamilelikte kilo almaya hazırlıklı olmalısınız. Yavaş yavaş kilo alın ve sağlıklı beslenin. Yüksek şeker ve yağlı yiyecekler yerine taze meyve ve sebzeleri tercih edin, kafein içeren besinlerden uzak durun.” uyardı.

Yaşar, hastaneden yaptığı yazılı açıklamada, hamilelik döneminde sağlıklı beslenerek yavaş yavaş kilo alınması gerektiğini belirtti.

İstikrarlı beslenmenin hem anne hem de bebek sağlığı için büyük önem taşıdığını belirten Yaşar, hamilelikte vücudun ve bebeğin ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin alınması için hangi besinlerin tüketilmesi gerektiğine ilişkin şunları kaydetti:

“Hamilelik döneminde kilo almaya hazırlıklı olmalısınız. Yavaş yavaş kilo alın ve sağlıklı beslenin. Şekeri yüksek ve yağlı besinler yerine taze meyve ve sebzeleri tercih edin, kafein içeren besinlerden uzak durun. 3. ayın sonuna kadar folik asit vitamini kullanın. Hamilelikte 1 adet yumurta ve kurubaklagillerden günde 1 porsiyon tüketin, nohutu salata ve çorbalarda kullanın.Balık tüketemediğinizde omega 3 veya destekleyici ilaçlar kullanın.

1 yemek kaşığı keten tohumu yağı, 1 yemek kaşığı ezilmiş keten tohumu, 2 avuç ceviz, bir yemek kaşığı kanola veya soya yağını salatalara veya yemeklere ekleyerek Omega 3 desteği sağlayabilirsiniz. Böğürtlen, adaçayı, yaban mersini gibi rahim kasılma etkisi olan bitkilerden düşük veya kanamaya neden olabileceği için uzak durun. Bu dönemde salam, sucuk gibi katkı maddesi içeren ürünleri tüketmeyin.

Öğretim Üyesi Yaşar, sağlıklı bir hamilelik için beden ve ruh sağlığına dikkat etmenin de önemli olduğunu belirtti.

Anne adaylarına düzenli egzersiz, günde yarım saat yürüyüş, yüzme, pilates, yoga gibi sporları öneren Yaşar, “Normal doğum planlayan hamile anneler korku ve kaygılarını yenmeleri için doğum konusunda bilgilendirilmelidir. ” açıklama yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sincan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu