Ekonomi

İlk çeyrek sonuçlarının beklentileri aşmasının ardından Alcon hisseleri %10 arttı

Alcon (ALC) hisseleri, göz bakım ürünleri üreticisinin beklenenden daha yüksek ilk çeyrek kazançları açıklamasının ve 2024 yılı için mali görünümünü yükseltmesinin ardından Salı günü piyasa açılmadan önce işlemlerde %10’un üzerinde artış gösterdi.

Şirket, ilk çeyrek için 0,78 $’lık çekirdek seyreltilmiş hisse başına kazanç (EPS) açıkladı ve ortalama analist tahmini olan 0,73 $’ı aştı.

Vision Care ürünlerinin toplam net satışları 1,11 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Bu çeyrekteki çekirdek faaliyet marjı, bir önceki yılın aynı çeyreğindeki %20,6’dan %22,0’a yükseldi.

Şirketin geliri, 2,46 milyar dolarlık ortalama tahminin biraz altında kalmasına rağmen, geçen yılın aynı dönemine göre %4,8’lik bir artışla 2,44 milyar dolara ulaştı.

İleriye dönük olarak Alcon, 2024 yılı için net satışlarının %7 ila %9 oranında artacağını öngörüyor ki bu da daha önceki %6 ila %8’lik projeksiyona göre yukarı yönlü bir revizyon anlamına geliyor. Ayrıca, çekirdek seyreltilmiş EPS’nin 2024 yılında bir önceki yıla göre %13 ila %16 oranında artmasını beklemektedir; bu da daha önce belirtilen %15 ila %18 aralığından hafif bir düzeltmedir.

Morgan Stanley analistleri yayınladıkları bir raporda, “Artış dördüncü çeyrekte gözlemlediğimizden daha küçük olsa da, ilk çeyrek rakamlarının dördüncü çeyrektekilerden nispeten daha güçlü olduğuna inanıyoruz ve mütevazı bir artış bekliyorduk” dedi.

“Genel olarak, izlediğimiz diğer şirketlerde daha cazip yatırım seçenekleri olduğunu düşünerek Alcon’a karşı daha temkinli bir duruş sergiliyoruz. İleri teknoloji göz içi lensleri (AT-IOL) için öngörülen büyümeye biraz temkinli yaklaşıyoruz, ancak ilk çeyrek sonuçlarının beklenenden daha iyi olduğunu ve takdiri hak ettiğini kabul ediyoruz” diye eklediler.

RBC Capital Markets analistleri, Alcon’un mali sonuçlarının yatırım camiası tarafından olumlu karşılanmasını beklediklerini, ancak isteğe bağlı harcamaların programlanması nedeniyle yıl boyunca marjların tahsisine ilişkin olası bir risk konusunda da uyarıda bulunduklarını belirttiler.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale AI’nin yardımıyla oluşturulmuş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sincan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu