Haber

İran’da gözaltına alınan Muhammedi başörtüsü takmayı reddetti ve hastaneye gönderilmedi

İran’da tutuklu bulunan Nobel Barış Ödüllü insan hakları savunucusu Narges Mohammadi’nin ailesi, Muhammedi’nin başörtüsü takmayı reddettiği için hastaneye sevkine izin verilmediğini açıkladı.

Başkent Tahran’daki Evin Cezaevi’nde tutulan 51 yaşındaki Mohammadi’nin kalp rahatsızlığı nedeniyle hastanede tedavi görmesi gerektiği bildirildi. Yazılı bir açıklama yapan Mohammadi’nin ailesi, “Cezaevi yönetimi, tutukluların hastaneye sevk edilebilmesi için başörtüsü takmalarının zorunlu olduğunu söyledi.”

‘ACİL ANGIIO’YA İHTİYACI VAR’

Ailesi, Narges Muhammedi’nin hayatının risk altında olduğunu belirtirken Tahran’daki yetkililerden resmi bir açıklama gelmedi.

Instagram hesabından açıklama yapan ailesi, cezaevi yönetiminin başörtülü revire bile gitmesine izin vermemesi üzerine sağlık ekibinin cezaevine giderek ekokardiyogram yaptığını ve bunun sonucunda hastalığın tespit edildiğini belirtti. damarlarından ikisinin önemli ölçüde tıkalı olduğu. Mohammadi’nin acilen anjiyo olması gerektiğini belirten ailesi, “Başörtüsü takmaya zorlama çabalarına karşı çıkıyorlar. “Cezaevindeki bir grup kadın, onun hastaneye götürülmesini iki gündür aralıksız protesto ediyor” dedi.

EMİNİ’NİN ÖLÜMÜNDEN SONRA BAŞÖRTÜSÜNÜ TAKMADIĞINI AÇIKLADI

İnsan hakları örgütü Front Line Defenders’a göre Narges Mohammadi, birden fazla suçtan 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Jîna Mahsa Emin’in başörtüsü takmadığı gerekçesiyle ‘ahlak polisi’ tarafından gözaltına alınmasının ardından Eylül 2022’de başlayan protestolarda Mohammadi, bir daha hiçbir şekilde başörtüsü takmayacağını açıklamıştı.

İran’da 1979’daki İslam Devrimi’nden kısa bir süre sonra ülke genelinde kadınların başlarını örtmeleri zorunlu hale geldi. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sincan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu