Teknoloji

Kuveyt Türk, kaynak kodlarını tüm dünyaya açıyor

Kuveyt Türk, geliştirdiği projelerdeki kaynak kodların bir kısmını Açık Kaynak Kodlu Bankacılık ile açık kaynak ekosistemine sunuyor.

Kuveyt Türk’ten yapılan açıklamaya nazaran, teknoloji ve inovasyon yatırımlarıyla öne çıkan Kuveyt Türk, Açık Kaynak Kodlu Bankacılık uygulamasıyla bir birincisi daha hayata geçiriyor.

Kodları GitHub üzerinden genel erişime açan Kuveyt Türk, bu uygulamayla hem kurum içi teknoloji kültürünü açık kaynak ekosistemine yakınlaştırıyor hem de geliştirdiği eser ve teknolojilerle ekosisteme katkıda bulunmayı hedefliyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kuveyt Türk BT Küme Müdürü Mücahit Gündebahar, Açık Kaynak Kodlu Bankacılık uygulamasıyla kaynak kodlara dünyanın rastgele bir yerinden erişilmesine, test edilmesine ve geliştirilmesine imkan sağladıklarını kaydetti.

Ar-Ge merkezlerinde geliştirdikleri eserlerle teknoloji alanındaki yeniliklere devam ettiklerini aktaran Gündebahar, şunları kaydetti:

“Türkiye’de bir birinci olarak hayata geçirdiğimiz ve tıpkı vakitte inovasyon ve repütasyon kaynağı olan açık kaynak kod servislerine yönelik pazarın 4 yıl içinde iki kat büyüyeceği öngörülüyor. API bankacılık uygulamamıza ek olarak başlattığımız Açık Kaynak Kodlu Bankacılık uygulamasıyla yeni jenerasyon teknolojilerle geliştirilen web tabanlı BOA One platformumuzun kullanıcı arayüzünü herkese açıyoruz. Kendimize ilişkin bir topluluğa sahip olma fırsatı yakalayacağımız bu uygulamayla yeni insan kaynağı elde etme, farklı bakış açıları sağlama ve yeni projeler geliştirme üzere imkanlara da sahip olacağız.”

Dünyanın her yerinden süratli çalışma imkânı

Açık kaynak kod uygulaması şirketlere pek çok avantaj sunuyor. Bu avantajlar içerisinde işe alım süreçleri ve oryantasyon en çok dikkat çekenlerden birini oluşturuyor. Olağan işe alım sürecinde oryantasyon, firmalar için değerli bir maliyet kalemi oluştururken, açık kaynak bir projede bu süreç çok daha süratli gerçekleşiyor.

Kişiler topluluk içerisinden seçilerek işe alınabildiğinden oryantasyon süreci epey kısalıyor. Açık kaynak kodlu projeler uzaktan çalışmaya imkan verdiğinden ötürü dünyanın farklı noktalarından geliştiriciler süratli bir halde çalışma imkanı buluyor. Bunların yanı sıra projelerin açık kaynak kodlu açılması, vakit, kalite, performans, güvenilirlik üzere bahislerde daha yüksek bir geri dönüş ile sonuçlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sincan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu