Ekonomi

Meta, FTC’nin gizlilik anlaşmasını değiştirme hamlesine direniyor

Facebook’un ana şirketi Meta Platforms Inc (NASDAQ:META). ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun (FTC) 2020 gizlilik anlaşmasını değiştirme girişimini reddetti. Teknoloji devi, yakın zamanda yaptığı bir başvuruda, Messenger Kids uygulamasındaki iki teknik sorunu Temmuz 2019’da FTC’ye gönüllü olarak bildirdiğini belirtti. Meta, gizlilik programına ve ilgili girişimlere yaptığı 5,5 milyar dolarlık yatırımın altını çizerek gizliliğe olan bağlılığını vurguladı.

Yorum taleplerine henüz yanıt vermeyen FTC, 2020 uzlaşmasının şartlarını güçlendirme niyetini ifade etti. Bu uzlaşma, reşit olmayanların verilerinden para kazanılmasını önlemeye ve yüz tanıma teknolojisinin kullanımına daha fazla kısıtlama getirmeye yönelik hükümler içeriyordu. Ajans, Meta’yı çocukların mahremiyetinin korunması konusunda ebeveynlere yanıltıcı bilgi verdiği iddiasıyla eleştirdi.

Yakın tarihli bir gelişmede, bir ABD temyiz mahkemesi Mart ayında Meta’nın FTC’nin Facebook biriminin gizlilik uygulamalarına yönelik bir soruşturma sürdürmesini engelleyemeyeceğine karar verdi. Bu karar, Meta’nın şirketin halihazırda 5 milyar dolar ceza ödemiş ve bir dizi gizlilik önlemi uygulamayı kabul etmiş olduğu yönündeki savunmasına rağmen alındı.

Ebeveynleri gizlilik riskleri konusunda kandırdığı iddialarını reddeden Meta, Kasım ayında FTC’ye karşı yasal işlem başlattı. Dava, FTC’nin anayasal yetkisine meydan okuyor ve hem soruşturma hem de yargılama kurumu olarak ikili rolünü sorguluyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sincan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu