Ekonomi

Modi, RBI’yı büyümeye ve rupinin uluslararasılaşmasına odaklanmaya çağırdı

Hindistan Başbakanı Narendra Modi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ekonomik büyümeye öncelik vermenin ve rupinin küresel cazibesini arttırmanın önemini vurguladı.

Hindistan Merkez Bankası’nın (RBI) 90. yıldönümü münasebetiyle düzenlenen bir etkinlikte konuşan Modi, merkez bankasının öncelikli odak noktasının ülke için hızlı, kapsayıcı ve sürdürülebilir büyümeyi teşvik etmek olması gerektiğini belirtti.

Başbakan, RBI’nin çabalarının büyümenin teşvik edilmesi ile güven ve istikrarın korunması arasında denge kurması gerektiğini vurguladı. Hindistan’ın 2023’ün son çeyreğinde %8,4’lük önemli büyüme oranına dikkat çeken Başbakan, bunun bir buçuk yılın en hızlı büyümesi olduğunu belirtti. Moody’s’e atıfta bulunan Modi, Hindistan’ın önümüzdeki yıllarda en hızlı büyüyen G-20 ekonomisi olacağının öngörüldüğünü kaydetti.

Küresel ekonomide %15’lik bir paya sahip olan Hindistan’ın küresel büyümedeki itici güç rolünün altını çizen Modi, rupinin erişilebilirliğini ve uluslararası sahnede kabul edilebilirliğini sağlayacak tedbirler alınması çağrısında bulundu.

Hindistan’da 19 Nisan’da yapılacak genel seçimlerde Modi liderliğindeki Bharatiya Janata Partisi’nin üst üste üçüncü kez iktidara gelmesi bekleniyor.

Rupinin uluslararası itibarını güçlendirmek için merkez bankası ve Hindistan hükümeti son iki yılda çeşitli girişimlerde bulundu. Bunlar arasında uluslararası ticaretin rupi ile yapılması için bir çerçeve oluşturulması ve bunun yeni dış ticaret politikasına entegre edilmesi de yer alıyor.

Bir önceki yıl RBI çalışma grubu tarafından hazırlanan bir rapora göre, rupinin uluslararası ticaretin faturalandırılması ve ödenmesinde ve sermaye hesabı işlemlerinde artan kullanımının, para biriminin uluslararası kabulünü teşvik etmesi beklenmektedir.

Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman da yaptığı ayrı bir konuşmada merkez bankasının enflasyon ve büyüme yönetimindeki rolünü överek RBI’nin kurumsal kredibilitesini takdir etti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sincan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu