Haber

Putin: Rusya ile ilgili tahıl anlaşmasının şartlarını yerine getirmemek küstahlık

Rus lider Putin,hükümet üyeleriyle yaptığı toplantıda, “Apaçık kibir ve kibir. Boş konuşma ve gevezelik. Bununla sadece kendi imajlarını lekelediler. Tahıl anlaşmasının garantörü olan BM Genel Sekreteri dahil itibarını sarstılar.”açıklama yaptı.

Tahıl anlaşmasının en geç Mayıs ayında olmak üzere yeniden uzatıldığını hatırlatan Rusya Devlet Başkanı, şunları söyledi: Bu anlaşmayı defalarca uzattık ve sadece tahammül ve sabır, hoşgörü mucizelerini gösterdik. Yabancı meslektaşlarımızın sonunda yükümlülüklerini ve sözleşmelerini tam olarak yerine getirmeye başlayacaklarını umduk, oysa kimse bunu yapmaya niyetli değildi.”terimini kullandı.

Birleşmiş MilletlerBM’nin (BM) tüm çabalarına rağmen Batılı ülkelerin ters anlaşmayı raydan çıkarmak için her şeyi yaptığına dikkati çeken Putin, şöyle konuştu: “Batı, ihtiyacı olan ülkelere yardım etmek yerine, tahıl anlaşmasını siyasi şantaj için kullandı ve aynı zamanda anlaşmayı çok uluslu şirketleri, küresel pazardaki spekülatörleri zenginleştirmenin bir aracı haline getirdi.”açıklama yaptı.

Putin, Rusya’nın bile en fakir ülkelere gübre vermesinin engellendiğini söyledi. Böylece Avrupa limanlarında bloke edilen 262 bin ton üründen sadece iki parti gönderildi.söz konusu.

Tüm bunlara rağmen Rusya’nın tüm şartların istisnasız yerine getirilmesi durumunda anlaşmaya dönme olasılığını değerlendirmeye hazır olduğunu vurgulayan Putin, şartların şöyle olduğunu hatırlattı:

Gıda ve gübre tedarikinin sağlanması Rus bankalarıbaşta olmak üzere, finansal kuruluşların ve finansal kurumların önündeki tüm engellerin derhal kaldırılması SÜRATLİonların bağlantısı;
Rus tahıl ve gübrelerinin dünya pazarlarına arzına yönelik yaptırımların kaldırılması;
Tarım sektörüyle ilgili Rus varlıklarının serbest bırakılması;
Tarımsal ekipman ve gübre üretimi için Rusya’ya yedek modül ve bileşenlerin tedarikinin yeniden başlatılması;
Rus gemilerinin ve sevkiyatlarının sigortası ile ilgili tüm konuların analizi;
Rusya’dan gübresiz gübre ve bunların üretimi için gerekli hammaddelerin temini;
Togliatti-Odessa amonyak borusu sınırının yeniden faaliyete geçirilmesi.

Putin, “Vurgulamak istediğim tek şey, tahıl anlaşmasının özünün ve anlamının başlangıçta çok büyük insani önemi olduğu” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sincan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu