Haber

Türk Kızılayı Derneği Başkanı: Filistin Kızılayı’na yardım eden depo bombalandı

Türk Kızılayı Derneği Başkanı Fatma Meriç Yılmaz, “Filistin Kızılayı’na yardım ederek 4 yılda inşa ettiğimiz insani lojistik deposu olarak kullanılan depo bombalandı ve ağır hasar gördü.”

29 Ekim-4 Kasım tarihlerini kapsayan Kızılay Haftası, Kızılay’ın Ankara Etimesgut Kampüsü’nde kutlandı. Kızılay’ın faaliyetlerinin çocuklara anlatıldığı etkinlikte kan bağışı, afet ve afetlerle mücadele, yardım kolilerinin hazırlanması, ilk yardım müdahaleleri gibi konularda eğitimler verildi. Binlerce ilkokul ve ortaokul öğrencisinin katıldığı etkinlikte Kızılay Başkanı Yılmaz, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, geçen hafta Mısır’da Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Başkanı ile bir dizi temasta bulunduğunu söyledi.

“Refah Kapısı’ndan günde en az 100 insani yardım kamyonu geçmeli”

Görüşmeler sonucunda herkesin Gazze’ye yardım götürülmesi konusunda mutabakata vardığını belirten Yılmaz, “Refah kapısına giren tır sayısı günde en fazla 20’ye ulaşıyor. Bu olaydan önce günde 8-20 arası, normalde 400’dü. İnsani yardım anlamında ticari tırlarla birlikte 100 tane sayıyoruz.” “Kamyonun asgari düzeyde gerekli olduğunu biliyoruz” dedi.

“Yaptığımız insani lojistik deposu bombalandı”

Filistin Kızılayı ile temas halinde olduklarını belirten Yılmaz, insani koridorun yeterince geniş olması gerektiğine dikkat çekerek, “Damla damla gönderilen yardımların yeterli olmadığını biliyoruz. İnsani yardım bölgelerinin bombalanmaması gerekiyor. Bildiğiniz gibi daha geçen gün Filistin Kızılayı’na yardım ederek dört yılda inşa ettik.” “Lojistik deposu olarak kullanılan depo bombalandı ve ciddi hasar oluştu.”

Öte yandan Yılmaz, Birleşmiş Milletler (BM) güvenlik konseyinin daimi üyelerine de mektup yazdığını söyledi. Mektupta, insani hukukun ve insan onurunun korunması konusunda omuzlarında tarihi bir yük bulunduğunu vurgulayan Yılmaz, sivillerin öldürülmemesi yönünde karar alınması gerektiğini belirtti. Yılmaz, tüm dünyaya tek ses olmaya çağrıda bulunduklarını ve söz konusu bombardımanların durdurulması için de çağrıda bulunduklarını belirtti. – ANKARA

derikajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sincan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu