İş

Twitter, Gri Tik Özelliğini Tekrar Yayınladı

44 milyar dolar üzere devasa bir bütçe karşılığında milyarder iş insanı Elon Musk‘ın hakimiyetine geçen Twitter, Elon Musk’ın belirttiği üzere “aptalca” şeyler yapmaya devam ediyor. Yaşanan son gelişmeler, birkaç gün evvel hayatımıza giren ve saatler içerisinde de kaldırılan “gri tik“in geri geldiğini gözler önüne seriyor.

Twitter’dan yapılan açıklamalarda artık mavi tike ek olarak hesaplarda ‘gri tik’ rozetinin de yer alacağı tabir edilmişti. Hükümet, şirket, siyasetçi, influencer vb. öne çıkan onaylanmış hesaplara gelecek bilhassa birlikte gerçek hesapların Twitter Blue’nun mavi tikinden ayırt edilebileceği söyleniyordu. Tartışmalı özellik, önce yayınlandı, ardından da kaldırıldı. Şimdi ise yeniden aktif hale getirildi.

Bazı hesaplarda görünüyor, bazılarında görünmüyor!

Yaptığımız kontrollerde, Twitter’daki gri tiklerin tüm hesaplar için faal edilmediğini görüyoruz. Çünkü doğrulanmış bir hesap olan New York Times’a ait hesapta gri tik mevcut. Ancak Webtekno olarak kendi hesabımıza baktığımızda ya da dünya çapında pek çok ‘onaylı’ hesapta bu tür bir rozet yok. Bunun sebebi net değil.

“Twitter’ın önümüzdeki aylarda birçok aptalca şey yapacak” 

Musk, geçtiğimiz gün gri tiki evvel yayınlayıp sonra kaldırdıktan sonra kendi hesabından yaptığı bir paylaşımda da Twitter’ın önümüzdeki aylarda ‘aptalca’ şeyler yapmaya devam edeceğini söyleyerek, işe yarayan şeyleri tutacaklarını işe yaramayanları değiştireceklerini aktarmıştı: “Twitter’ın önümüzdeki aylarda pek çok aptalca şey yapacağını lütfen unutmayın. İşe yarayanları tutacağız, işe yaramayanları ise değiştireceğiz”  

Gri tik, birinci olarak bu türlü duyurulmuştu:

“Pek çok kişi, mavi tik işaretli Twitter Blue aboneleri ile resmi olarak doğrulanmış hesapları nasıl ayırt edebileceğinizi sordu, bu nedenle, uygulamaya başladığımızda seçili hesaplar için “Resmi” etiketini tanıtıyoruz.”

“Önceden doğrulanmış tüm hesaplar “Resmi” etiketini almayacak ve etiket satın alınamayacak. Bunu alacak hesaplar arasında devlet hesapları, ticari şirketler, iş ortakları, büyük medya kuruluşları, yayıncılar ve bazı tanınmış kişiler yer alıyor.”

“Yeni Twitter Blue, kimlik doğrulaması içermiyor. Hizmet, mavi onay işareti ve belirli özelliklere erişim sunan, isteğe bağlı, ücretli bir abonelik. Hesap türleri arasında ayrım yapmanın yollarını denemeye devam edeceğiz.”

Twitter’daki karmaşa rakiplere yaradı: Tumblr, tek sefer yapılacak 7,99 dolarlık ödemeyle mavi tik satacak!

Twitter’daki karmaşa, en çok da rakiplerinin işine yarıyor. O denli ki unutulmaya yüz tutan Tumblr, Twitter’ın Elon Musk’a geçmesi üzerine Ryan Reynolds ve Lynda Carter üzere ünlü isimlere konut sahipliği yapmaya başladı. Hal bu türlü olunca da Tumblr’dan dikkat çeken bir hamle geldi.

Tumblr, bugüne dek kullanıcı doğrulama imkanı sunmuyordu. Gelinen son noktada ise bu durum değişti. Kullanıcılar, tek sefer yapacakları 7,99 dolarlık ödeme ile doğrulanmış hesap rozeti satın alabilecekler. Bu durumda Tumblr, Twitter’dan birkaç adım öne çıkmış durumda. Çünkü kullanıcılar, Twitter’daki aylık ödeme yerine tek seferlik ödeme yapacaklar.

Peki Twitter, neden gri tike ihtiyaç duyuyor?

Yeni gri tik rozeti, aslında Twitter’a para verip onaylı hesaba geçenler ile bugünün ‘gerçek’ onaylı hesapları ortasındaki ayrımı sağlayacak. Çünkü mavi tik, artık Twitter’a para ödeyen herhangi birisi tarafından herhangi bir hesap için satın alınabilecek. Yani bu rozet artık sırf bir kullanıcının Twitter’a para verdiğini gösterecek.

Gri tik rozeti ise bugünün mavi tikine sahip olan hesaplarla tıpkı kuralları taşıyor. Bu hesaplar belgelerle doğrulanmış gerçek hesaplar olacak ve yalnızca kıymetli kişi ve kuruluşlarda olacak.

Ama birtakım riskler de bulunmuyor değil:

Gri tik, bugün mavi tike sahip olan tüm kullanıcılara verilmeyecek. İşte burada da birtakım şeyler birbirine karışıyor. Twitter’a para veren herkes, bir oburunu taklit eden bir hesaba mavi tik onayı alabilecek. Birebir vakitte, gerçekten bu bireye ilişkin olan hesapta da mavi tik onayı olacak. Münasebetiyle kullanıcılar, artık gerçek ve uydurma hesapları birbirinden ayırmakta daha da zorlanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sincan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu