Ekonomi

Vietnam’ın ticaret fazlası ABD’de gerilime yol açabilir

Analistler, Vietnam’ın ABD ile olan önemli ticaret fazlasının Donald Trump’ın ikinci kez başkan seçilmesi halinde yeni gerilimlere yol açabileceği endişesini dile getiriyor.

Güneydoğu Asya ülkesi, özellikle güneş panelleri ve diğer hassas elektronik ürünlerde ihracat patlaması yaşadı. ABD verilerine göre geçen yıl Vietnam’ın ABD ile ticaret fazlası 104 milyar dolara ulaşarak Çin, Avrupa Birliği ve Meksika’nın gerisinde kaldı.

Fitch Ratings’e bağlı bir araştırma şirketi olan BMI, Vietnam’ın özellikle ABD ile serbest ticaret anlaşması olmaması ve elektrikli ekipman ihracatına büyük ölçüde bağımlı olması nedeniyle ABD’nin korumacı önlemlerine karşı özellikle savunmasız olduğunu vurguladı.

Bu mallar, olası bir Trump yönetimi altında tarifelerin muhtemel hedefi olarak görülüyor. Bilgisayar ve akıllı telefonlar gibi elektronik ürünler, Vietnam’ın geçen yıl ABD’ye yaptığı 114 milyar dolarlık ihracatın yaklaşık %36’sını oluşturdu. Bu ihracatın yaklaşık 5 milyar dolarını güneş panelleri oluşturdu ve bir önceki yıl 3,2 milyar dolar olan bu rakam önemli bir artış gösterdi.

ABD, güneş paneli ithalatını Çin’den aktarma ve hak gruplarının Çin’i etnik Uygurlara yönelik ihlallerle suçladığı Sincan’dan hammadde kullanımı risklerine karşı yakından izliyor.

Hanoi’de bulunan Batılı bir diplomat, Trump’ın başkanlığa dönmesi halinde Vietnam’ın ticaret fazlasının Washington ile ilişkilerinde en büyük riski oluşturacağını ifade etti. Bununla birlikte diplomat, Başkan Joe Biden’ın Çin’e bağımlılığı azaltmak için “dost ülke” politikasının bir parçası olarak teşvik ettiği bir strateji olan Vietnam’ın yarı iletken endüstrisini desteklemeye yönelik mevcut ABD politikasında bir değişiklik olmayacağını öngördü.

Vietnam hükümeti konuyla ilgili yorum yapmadı.

Vietnam’daki bazı sektör temsilcileri ikinci bir Trump döneminin avantajları olabileceğine inanıyor. Önceki başkanlığı sırasında Trump’ın Çin’e karşı sert yaklaşımı, ticaretle ilgili endişelere ağır basarak faydalı görülmüştü. Vietnam, Trump’ın Çin mallarına yönelik gümrük vergisi artışlarının ardından faaliyetlerini Çin dışına taşıyan şirketlerin yer değiştirmesinden önemli ölçüde faydalandı.

Alman Konrad Adenauer Vakfı’nın Vietnam’daki temsilcisi Florian Feyerabend, Trump döneminde şirketlerin Vietnam’a taşınma eğiliminin artabileceğini öne sürdü. Bununla birlikte Feyerabend, Trump başkanlığında ABD’nin dış ve güvenlik politikaları konusunda Vietnam üzerindeki baskısının artabileceği ve Hanoi’yi Çin ve Rusya ile olan güçlü bağlarını azaltmaya zorlayabileceği uyarısında da bulundu.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sincan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu