Haber

Finlandiya’nın NATO’nun askeri kanadına resmi entegrasyon süreci tamamlandı

Niinist, FinlandiyaNATO’nun askeri kanadına katılma sürecinin tamamlanmasına ilişkin ortak deklarasyonun imza töreninde konuştu.

bugünkü tören Fin Savunma Kuvvetleriile NATOAskeri yapıların ortasında entegrasyon sürecinin resmi olarak tamamlandığını işaret ettiğini belirten Niinistö, ” Süreç çok hızlı ilerledi. NATO ile yaklaşık 30 yıllık yakın işbirliğimiz ve askeri birlikte çalışabilirliğimiz bu hızı mümkün kıldı.sözünü kullandı.

Finlandiya’nın NATO’ya tam entegrasyonunun zaman alacağını vurgulayan Niinistö, ” Allied Finlandiya olarak ilgili hak ve yükümlülüklere sahip bir ittifak üyesi olarak süreci sürdürüyoruz. Finlandiya ile NATO, yükümlülüklerini ve taahhütlerini ciddiye alan bir müttefik kazandı.dedi.

“İsveç’in üyeliği olmadan üyeliğimiz tamamlanmış sayılmaz”

İsveç’in NATO üyeliğinin kendileri için son derece önemli olduğuna işaret eden Niinistö, şöyle konuştu: “Birçok kez söyledim ama bir kez daha söylüyorum, İsveç’in üyeliği olmadan üyeliğimiz tamamlanmış sayılmaz. İsveç’in üyeliği Finlandiya için sadece siyasi değil, askeri açıdan da büyük önem taşıyor.”değerlendirmesini yaptı.

Finlandiya ve komşusu İsveç, 18 Mayıs 2022’de NATO üyeliği için başvurdu ve onlarca yıllık askeri tarafsızlık politikasına son verdi.

Finlandiya, 4 Nisan’da NATO’nun 31. üyesi olurken, Türkiye ve Macaristan, İsveç’in üyeliği için henüz onay almadı.

seydikemerhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sincan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu