Ekonomi

4,5 milyon mükellef 265,4 milyar liralık kamu borcunu yeniden yapılandırdı

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan edinilen bilgiye göre, başta ödenecek borçlar olmak üzere birçok kurumun alacaklarının tahsil edildiği Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun’dan yararlanmak için son döneme girildi. vergi daireleri ve sosyal güvenlik müdürlüklerine, yapılandırılmıştır.

Yeniden yapılandırma düzenlemesinden yararlanmak için başvuru süresi 31 Mayıs’ta, ilk taksit ödeme süresi ise 30 Haziran’da sona erecekti. Cumhurbaşkanı Kararı ile söz konusu süreler birer ay uzatıldı.

Buna göre, başvuru süresi 3 Temmuz’da (30 Haziran Kurban Bayramı tatiline denk geldiğinden) sona erecek ve ilk taksit ödeme süresi 31 Temmuz’da sona erecek.

Kanun kapsamında Hazine ve Maliye Bakanlığı vergi dairelerine 4 milyon 524 bin 66 mükellef başvurusu yapıldı ve bu kapsamda 6 milyon 639 bin 482 yapılandırma belgesi oluşturuldu.

Kanun kapsamında bugüne kadar 265 milyar 379 milyon 176 bin lira alacak yeniden yapılandırılırken, 20 milyar 725 milyon 946 bin 126 lira tahsilat sağlandı.

Süre uzatımı mevcut değil

Cumhurbaşkanlığı yetkilileri, kanun kararlarından yararlanmak isteyenleri 3 Temmuz’a kadar başvurmaya davet etti. Kanunun süreyi yeterince uzatma imkanı yoktur.

Kanun kapsamında yapılandırılan borçlar ise peşin veya taksitli olarak ödenebilmektedir.

Kanunda taksitli ödemeler için önceki kanunlardan farklı bir düzenleme yapılmış ve taksitlerin aylık havalelerde ödenmesi esası getirilmiştir.

Cumhurbaşkanı Kararı ile sadece birinci taksitin ödeme süresi uzatılırken, taksitli ödemeyi tercih edenler Temmuz ayında birinci ve ikinci taksiti birlikte ödemek zorunda kalacak.

habermustafakemalpasa.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Sincan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu